2014 General Election, November 4, 2014

NOVEMBER 2014 GENERAL ELECTION FOR BEXAR COUNTY, TEXAS

OFFICE SOUGHT First Name Last Name Recommendation
U. S. Senator John Cornyn Endorsed
U. S. Representative District 20 N/A N/A No Endorsement
U. S. Representative District 21 Lamar Smith Endorsed
U. S. Representative District 23 Will Hurd Favor
U. S. Representative District 28 N/A N/A No Endorsement
U. S. Representative District 35 Susan Narvaiz Endorsed
Governor Greg Abbott Endorsed
Lieutenant Governor Dan Patrick Endorsed
Attorney General Ken Paxton Endorsed
Comptroller of Public Accounts Glenn Hegar Endorsed
Commissioner of the General Land Office George P. Bush Favor
Commissioner of Agriculture Sid Miller Endorsed
Railroad Commissioner Ryan Sitton Endorsed
Chief Justice, Supreme Court Nathan Hecht Endorsed
Justice, Supreme Court, Place 6 Jeff Brown Endorsed
Justice, Supreme Court, Place 7 Jeff Boyd Endorsed
Justice, Supreme Court, Place 8 Phil Johnson Endorsed
Judge, Court of Criminal Appeals Place 3 Bert Richardson Endorsed
Judge, Court of Criminal Appeals Place 4 Kevin Patrick Yeary Favor
Judge, Court of Criminal Appeals Place 9 David Newell Endorsed
Member, State Board of Education, District 3 Dave Mundy Endorsed
State Senator, District 25 Donna Campbell Endorsed
State Representative District 116 N/A N/A No Endorsement
State Representative District 117 Rick Galindo Favor
State Representative District 118 N/A N/A No Endorsement
State Representative District 119 N/A N/A No Endorsement
State Representative District 120 N/A N/A No Endorsement
State Representative District 121 N/A N/A No Endorsement
State Representative District 122 Lyle Larson Endorsed
State Representative District 123 N/A N/A No Endorsement
State Representative District 124 N/A N/A No Endorsement
State Representative District 125 N/A N/A No Endorsement
Chief Justice, 4th Court of Appeals District Sandee Bryan Marion Endorsed
District Judge 45th Judicial District Court N/A N/A No Endorsement
District Judge 144th Judicial District Court Lorina Rummel Endorsed
District Judge 150th Judicial District Court Renee McElhaney Endorsed
District Judge 186th Judicial District Court Jefferson Moore Endorsed
District Judge 187th Judicial District Court Steve Hilbig Endorsed
District Judge 224th Judicial District Court Cathleen Stryker Endorsed
District Judge 225th Judicial District Court Peter Sakai Endorsed
District Judge 226th Judicial District Court Sid Harle Endorsed
District Judge 227th Judicial District Court Kevin M. O’Connell Endorsed
District Judge 285th Judicial District Court Richard Price Endorsed
District Judge 288th Judicial District Court Sol Casseb Endorsed
District Judge 289th Judicial District Court Daphne P. Austin No Endorsement
District Judge 290th Judicial District Court Melisa Skinner Endorsed
District Judge 436th Judicial District Court N/A N/A No Endorsement
District Judge 437th Judicial District Court Lori I. Valenzuela Endorsed
Criminal District Attorney Susan D. Reed Favor
County Judge Carlton Soules Endorsed
County Court At Law Judge No. 1 John D. Fleming Endorsed
County Court At Law Judge No. 2 Jason Wolff Endorsed
County Court At Law Judge No. 3 N/A N/A No Endorsement
County Court At Law Judge No. 4 Jason R. Garrahan Favor
County Court At Law Judge No. 5 Jason Pulliam Endorsed
County Court At Law Judge No. 6 Wayne Christian Endorsed
County Court At Law Judge No. 7 N/A N/A No Endorsement
County Court At Law Judge No. 8 N/A N/A No Endorsement
County Court At Law Judge No. 9 N/A N/A No Endorsement
County Court At Law Judge No. 10 N/A N/A No Endorsement
County Court At Law Judge No. 11 Tommy Stolhandske Endorsed
County Court At Law Judge No. 12 John Longoria Endorsed
County Court At Law Judge No. 13 Crystal Chandler Endorsed
County Court At Law Judge No. 14 Susan Skinner Endorsed
County Court At Law Judge No. 15 Bob Behrens Endorsed
County Probate Court Judge No. 1 N/A N/A No Endorsement
County Probate Court Judge No. 2 Tom Rickhoff Endorsed
District Clerk Donna McKinney Endorsed
County Clerk Gerard C. Rickhoff Endorsed
County Commissioner Precinct 2 N/A N/A No Endorsement
County Commissioner Precinct 4 Timothy Wilson Endorsed
Justice of the Peace Precinct 1 Place 1 N/A N/A No Endorsement
Justice of the Peace Precinct 1 Place 2 N/A N/A No Endorsement
Justice of the Peace Prct. 3, Place 1 William E. Donovan Endorsed
Justice of the Peace Precinct 3, Place 2 N/A N/A No Endorsement
Justice of the Peace Precinct 4, Place 1 N/A N/A No Endorsement
Justice of the Peace Precinct 4, Place 2 N/A N/A No Endorsement
Justice of the Peace Precinct 4, Place 2 N/A N/A No Endorsement
Edwards Aquifer Authority Director District 3 George Rice Endorsed
Edwards Aquifer Authority Director District 6 Roderick O. Clarke Endorsed
City of San Antonio, Council Place No. 2 N/A N/A No Endorsement
Proposed Constitutional Amendment
Proposition 1
“The constitutional amendment providing for the use and dedication of certain money transferred to the state highway fund to assist in the completion of transportation construction, maintenance, and rehabilitation projects, not to include toll roads.”
No Recommendation