Voter Guides for San Antonio, Bexar County, Texas

VOTER GUIDE

BEXAR COUNTY PRIMARY ELECTION
ELECTION DAY: TUESDAY, MARCH 3, 2020

Subscribe to Our Email List

We are required to confirm that you assent to TLIPA sending you our latest voter guides and updates. Please renew your free subscription if you are already on the TLIPA email list.

Early Voting

Tuesday, February 18th – Friday, February 28th (2020)

Download Printable PDF Voter Guide

OFFICE FIRST NAME LAST NAME RECOMMEND
President Donald J. Trump Endorse
United States Senator John Cornyn Endorse
United States Representative, District 20 Dominick Dina Endorse
United States Representative, District 21 Chip Roy Endorse
United States Representative, District 23 Sharon Breckenridge Thomas Endorse
United States Representative, District 28 Sandra Whitten Unopposed
United States Representative, District 35 Nick Moutos Endorse
Railroad Commissioner Ryan Sitton Endorse
Supreme Court, Chief Justice Nathan Hecht Endorse
Justice, Supreme Court, Place 6 Jane Bland Favor
Justice, Supreme Court, Place 7 Jeff Boyd Endorse
Justice, Supreme Court, Place 8 Brett Busby Favor
Judge, Court of Criminal Appeals, Place 3 Gina Parker Endorse
Judge, Court of Criminal Appeals Place 4 Kevin Patrick Yeary Endorse
Judge, Court of Criminal Appeals Place 9 David Newell Endorse
Member, State Board of Education, District 5 Lani Popp Endorse
State Senate, District 19 Peter P. “Pete” Flores Endorse
State Senate, District 21 Frank Pomeroy Endorse
State Representative, District 116 Fernando Padron Endorse
State Representative, District 117     No Endorsement
State Representative, District 118 Adam Salyer Favor
State Representative, District 119     No Endorsement
State Representative, District 120 Andrew Fernandez Vicencio Favor
State Representative, District 121     No Endorsement
State Representative, District 122     No Endorsement
Chief Justice, 4th Court of Appeals District Renee Yanta Endorse
District Judge, 37th Judicial District Joseph P. Appelt Endorse
District Judge, 386th Judicial District Daphne Previti Austin Endorse
District Judge, 399th Judicial District Walden Shelton Endorse
District Judge, 407th Judicial District     No Endorsement
Sheriff Willie Ng Favor
County Tax Assessor-Collector Michael Berlanga Endorse
County Commissioner Pct. 1 Gabriel Lara Favor
County Commissioner Pct. 3 Weston Martinez Endorse
Constable Pct. No. 2     No Endorsement
Constable Pct. No. 3 Mark Vojvodich Endorse
Constable Pct. No. 4 Martin Rod Chavez Endorse
County Chair Cynthia Brehm Endorse
Precinct Chair, Precinct No. 2003 Rita Sanchez Endorse
Precinct Chair, Precinct No. 2084 Patricia Varela Endorse
Precinct Chair, Precinct No. 2108 Judy Tyrling Endorse
Precinct Chair, Precinct No. 2115 Philip Sevilla Endorse
Precinct Chair, Precinct No. 3039 Tommy Franks Endorse
Precinct Chair, Precinct No. 3083 Beverly Ball Adams Endorse
Precinct Chair, Precinct No. 3089 Mark Metzger Endorse
Precinct Chair, Precinct No. 3105 Ashley Montemayor Endorse
Precinct Chair, Precinct No. 4043 D. Hope Giger Endorse
Precinct Chair, Precinct No. 4157 Jack M. Finger Endorse
Precinct Chair, Precinct No. 4172 Michael John Cox Endorse

Please help us defray the costs of producing this 2020 TLIPA Primary Election
Voter Guide and the General (Presidential) Election Voter
Guide in November. We appreciate your generosity.